Plesovky ze sekáče? I to jde!

25. října 2017 v 18:59 | Hadrářka |  Úlovky ze sekáče
Plesová sezóna sice ještě na dveře vyloženě neklepe, ale jak se začnou krátit dny a tma zalévat ranní ulice, začnou se společenští tvorové stahovat do kulturních stánků. Divadla, koncerty, nebo i lepší párty v klubech. A ženy jak známo narozdíl od mužů nevystačí s jedním kostýmem, neboť by si připadaly příliš okoukané. Je tak třeba jednou za čas obměnit výbavu společenských šatů.
A to je událost obvykle velmi nemilá - šaty jsou drahé, často vám nikde nesedí a vůbec je najít, je detektivní práce. Kombinace těhle tří faktorů je vražedná. Co se tedy zbavit alespoň jednoho? Dobré šaty nemusí stát několik tisíc, aby byly alespoň trochu pěkné. Nevěříte? Pojďte se mnou šmejdit sekáči!Abych jenom nebájila - já sama jsem majitelkou poměrně vkusných plesovek za v přepočtu 500 korun z německého charity shopu. Moje máti dodnes věří, že to byl úplně normální obchod... Čili ano, můžete si skutečně pořídit i fajnové plesovky za pár korun. Teda za pár korun vzhledem k tomu o jakou komoditu se jedná. Jenže v sekáčích, jak víme, to není o moc jednodušší než jinde. Jak na to, abyste našly ty svoje vysněné, jaké jsou možnosti nákupu a kde hledat?

Kam zajít
Sekáče můžete navštívit kamenné nebo online. Výhody a nevýho jasné - můžu/nemůžu zkoušet. Pokud ale znáte šikovnou švadlenku (ať už mamku nebo tu milou vietnamku v sámošce), nemusíte se tolik omezovat. I drobné přešití pořád nebude taková investice, aby se to pořádně nevyplatilo.
Kamenné sekáče plesové šaty nabízejí. Textile house je ale mívá hlavně v létě spolu s ostatními šaty a na zimu naskladňuje akorát kabáty a svetry. Je nutné přijít s pořádným předstihem! Proti tomi Profi SH má šaty celoročně. Nevýhoda všech kamenných second handů je ale v často starých a nepříliš vkusných šatech a spíše krátkých modelech, které se na ples nehodí.
Řešením jsou tak často online sekáče. Některé jsou na tom podobně jako výše zmíněné - je to marné hledání, nebo jde o přehlídku dávno vysloužilých modelů (online sekáč je o něco lepší než second-hand.cz). Vychválit ale můžu Unimodu, kde najdete občas lepší kousky, navíc majitelka eshopu ví, že plesovky jdou s podzimem na dračku, takže se jimi zásobí. Podobně butikosekáče jako Budějcký Topsh mají pravidelně nějaké vkusné šatečky, které užijete i na ples a vyplatí se sledovat jejich facebook nebo eshop.

Co nechat na stojanu?
Toto je ilustrační ukázka toho, co v sekáčích sice najdete, ale na plesy a další události už to prostě brát nechcete. Jsou to hlavně vysloužilé modely kopírující barokní styl a pseudo-plesovky z náhodně barevné lesklé látky. Podobný problém jsou šaty na první pohled plesové, ale ve skutečnosti určené na taneční soutěže (extravagantní barvy, řasený šifon). Jsou sice někdy i pěkné, ale na ples se nehodí (na obrázku třetí z prava). A velká nouze sice nutí dělat ústupky, snažte se ale těmto modelům vyhýbat. Sice nutně nevyvoláte pohoršení, ale tleskat vám nikdo nebude.
Pozor také na boty. Do společnosti se většinou nehodí otevřená špička, na plese je to vyloženě faux pas. Tyhle boty schovejte na svatby a méně formální události. Extra-vysoké jehlové podpatky s platformou nejsou ani na tanec ani na chůzi, nekupujte si je! Stejně tak vycházkové lodičky do společnosti nepatří.

zdroj: šaty - unimoda a online sekáč (kolem 500 kč a níže), boty - unimoda (do 500 kč, značky: fabiani, hobbs london)

Co brát všemi deseti?
V zásadě jsou pak dva způsoby, jak si vybrat opravdu dobré second handové plesovky. První varianta jsou obyčejné, jednoduché, jednobarevné dlouhé šaty z lepší látky, které doplníte o vlastní výraznou bižuterii. Vsadíte tak na nesmrtelnou jednoduchost a eleganci. Nebo musíte najít pořádné zdobné šaty, které už doplníte jen drobnými doplňky. A první možnost vám dosti zásadně rozšiřuje pole působnosti... Zatímco sehnat krásné bohaté plesovky je kumšt, elegantní dlouhé černé šaty je vpodstatě hračka i v sekáči a navíc stojí pár korun a mohou být od velmi dobré značky! (Další možností je také volba overalu - pozor, kostýmky na plesy raději ne.)
Pamatujte si, že na plesy (věnečky tanečních a premiéry ve velkých divadlech) se volí velká večerní, která je povinná pro všechny účastníky! Protože chodit na maturák v krátkých šatech, aby vynikly maturanti, je blud a nevkus. Správně by plesové šaty měly sahat až ke kotníkům, etiketa ale velí mít alespoň zakrytá kolena. Je tedy společensky poměrně přípustné vzít si šaty delší, ale ne nutně až na zem. Pokud tedy nestíháte či prostě nemůžete sehnat žádnou dlouhou róbu, nezoufejte a nahraďte ji alespoň delšími šaty vkusného jednoduchého střihu.

zdroj: šaty - unimoda (elégance, tchibo, mont and berry a další neznámé, kolem 500 kč), boty - unimoda (hobbs london, tu a clarks, kolem 500 kč), doplňky - ebay (do 100 kč)

Pozor! Nenechte se uchlácholit ostatními o tom, co všechno ještě můžou být dobré plesovky! Letní pestrobarevné šaty z šifonu jsou na pláž, ne na ples! Barvám se ale vyhýbat nemusíte, naopak je to příjemné osvěžení. Boty na večerní akce by měly být zavřené a to včetně zavřené špičky. Otevřené páskové se nosí na taneční, ale pokud máte dlouhou róbu a hodláte protančit střevíce, budiž vám odpuštěno :)
A sečteno potrženo vám s trochou štěstí takový pěkný plesový outfit vyjde klidně na necelé 2 000 kč i s botami a psaníčkem. Z druhé ruky, stylově a za poměrně málo peněz. Protože 2 000 je možná dost, na druhou stranu tolik stojí šaty z půjčovny na jeden večer... Takže chystáte-li letos plesovou sezónu, nebojte a vyražte do sekáčů! Kdo ví, co tam najdete...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama