"Ztracené obrázky pracně vráceny - nový článek už je funkční, pokud se vám nebudou zobrazovat obrázky u starších článků, zmáčkněte F5 :)"

Primark - hrůza nebo levný nákup?

29. září 2017 v 12:22 | Hadrářka |  Nákupní recenze
Oblečení i doplňky za pár korun - to je pověst obchodů původně irské značky Primark. A Češi po ní šílí... Jaká je ale realita? Opravdu se vyplatí nakoupit eura nebo libry a vydat se na nákupy do zahraničí? Je vážně Primark tak úžasný, jak se tváří? ... nebo spíš jak se tváří cestovky a překupníci zboží značky Atmosphere? Je to terno nebo úplný propadák? Byla jsem se o tom přesvědčit sama. A tohle je můj verdikt.

Primark, pobočka Drážďany / zdrojCo je Primark a kde se vzala jeho sláva
Primark je obchod s oděvy, obuví a módními doplňky, který je původem z Irska. První pobočku otevřeli koncem 60. let minulého století v Dublinu. Značka nabrala rázem na popularitě a už začátkem 70. let expandovala do Velké Británie a její pobočky se zvětšily a nabyly na počtu. Úspěšnost strategie tohoto obchodu spočívá (stejně jako třeba u řetězce Pepco) v prodeji módního, střihově jednoduchého zboží vyráběného ve velkém obratu a prodávaného za nižší cenu než za kolik ho nabízí konkurenční maloobchody. A je jasné, že pokud prodáváte hezké a univerzální oblečení levně, úspěch se dostaví záhy...
Pro Čechy asi nejslavnější pobočka Primarku je několikapatrový obchod na Oxford street, kvůli kterému si leckdo byl schopný pořídit letenku do Londýna jen proto, aby si odvezl kufry nacpané zbožím právě odtamtud. Jenže Primark nemá jen pár poboček. Už v roce 2016 jich po celé Británii bylo téměř dvě stovky. Dlouho se Primark držel pouze v západní Evropě, hlavně zemích Beneluxu, než expandoval v pár posledních letech do Německa a Rakouska. S velkou slávou se tak otevřely nám nejbližší pobočky nejprve ve Vídni a poté v Drážďanech, kam se začaly vydávat autobusy natěšených Čechů snících o kilech hadrů za pár kaček. Toto šílenství odstartovalo raketově, živené bájnými historkami o Londýnském Primarku a nedá se rozhodně říct, že by bralo konce. Ale jsou ty báje o Primarku opravdu jen legendy, nebo mají něco do sebe?

Realita nákupů v Primarku
Stručně? Mraky lidí, bordel, plné kabinky, fronty u pokladen a spousta zboží, které není ani tak levné a ani tak kvalitní, jak se zdálo z vyprávění. Zklamala jsem vás? No, pojďme si to probrat detailněji... Primark cílí na nízké výrobní náklady a nízké ceny zboží. To ale zákonitě znamená, že zboží, které prodává, není nijak excelentní kvality. Basic trička sice stojí běžně pouhých 50-100 korun a pět párů ponožek seženete kolem 70, ale vše je ze směsné bavlny, poloprůhledné a tenké jako papír. Materiál nedýchá, akorát se vám roztrhne po pár nošeních a zapotí se vám nohy... Halenky a košile jsou všechny poloprůhledné, takže vás čeká investice do triček pod ně. Klobouky jsou pěkné, ale úplně stejné koupíte na eBay i za půlku ceny. A třeba "Primark Home" sekce s doplňky do domácnosti je podle mě vyloženě zbytečně drahá (podobně jako HM Home).
Realita tedy je, že ceny v Primarku jsou sice nízké, ale odpovídají cenám na začátku sezóního výprodeje v ostatních obchodech (jako HM, CA nebo NewYorker). Rozdíl tedy je pouze v tom, že v Primarku na slevy nemusíte čekat a kupujete hned... Primark má také výhodu jednak stylového a navíc opravdu širokého sortimentu. To se ale negativně odráží na kvalitě zboží a jak jsem zmínila výše někdy opravdu hodně negativně. Pokud vám zboží v HM připadá zoufalé a ničíte ho po jedné sezóně, do Primarku vůbec nechoďte!
Je tedy Primark nějaká spása vašeho šatníku? Spíš ne. Je mnohem lepší řešení počkat na výprodeje jinde ve vašem blízkém okolí, než obětovat drahocenný čas a hlavně další kupu peněz za dlouhou cestu do zahraničí, které výslednou cenu vašeho nákupu vpodstatě srovnají s běžnými cenami v obchodech. A navíc si ušetříte i nervy při prodíráním se v třípatrovém hlučném a přeplněném krámě davy lidí, které stejně jako vy uvěřily tomu, že právě tady je nabídka bezkonkurenční...
Třešničkou na dortu pak budiž to, že zbožím z Primarku jako třeba oblečením značky Atmosphere nebo Cedarwood state přetékají naše nejlevnější sekáče jako Profi secondhand. A když to doplníte zhlédnutím toho, jaké obyčejné, nekvalitní a hloupé oblečení si z Primarku přivážejí české blogerky, které se tím ještě chlubí, chuť vás přejde definitivně.

Dokonale vystižená situace "Čech v Primarku", jen ten dav lidí okolo chybí / zdroj

Co se vyplatí koupit?
Přesto všechno se do Primarku pro leccos vyplatí zajít. Tedy zajít, pokud máte cestu kolem - jste na dovolené/výletě v daném městě, projíždíte kolem při zahraniční cestě... Jak už jsem řekla, výlet pouze do Primarku není kauf století. Co ale koupit, když už tam budete? Primark je vyhlášený především levným spodním prádlem, kterého je tu požehnaně na výběr. Můžu potvrdit! Set tří podprsenek základních barev za v přepočtu za 250 kč, si necháte líbit. Stejně tak trvale nízká cena punčoch, u silnějších materiálů 100 kč za jedny, u slabších plnobarevných i 80 kč za tři kusy. Podobně i pánské spodní prádlo je zde bezkonkurenčně nejlevnější, navíc s pěknými vzory a příjemných barvách. Začíná už na zhruba 50 korunách za jedny boxerky. Kalhotky a ponožky se už ale kvůli kvalitě vs ceně moc nevyplatí.
Další věc, kvůli které se návštěva Primarku rozhodně zhodnotí, jsou jejich exclusivní práva k potiskům s tématikou Harry Potter a Bradavice na všechny způsoby. Ponožky, mikiny, trička, tašky, batohy... prostě cokoli. Jste-li fanouškem, určitě toho využijte. Ceny jsou oproti klasickým fan-shopům velmi rozumné a kvalita stejná. Krom toho se zde také objevují i další seriálové a filmové motivy jako Game of Thrones, Marvel, StarWars a vůbec cokoli, co zrovna frčí...
A dál? Oceňuji velký výběr pyžam pro obě pohlaví s krátkým i dlouhým rukávem, nohávy i šortkami. Potisky jsou opravdu pěkné, ulítlé i velmi umírněné. Ceny se pohybují mezi 150-350 kč za set tričko+kalhoty podle délky rukávu a nohávu nebo typu potisku. Seženete zde momentálně i několik druhů právě populárních pyžamových overalů. I doplňky jako teplé plyšové ponožky, rukavice nebo maxišály zde seženete až 5x levněji než v obchodech jako HM nebo bižutériích, cena je ale srovnatelná s nákupem na eBay/Aliexpressu.
Nicméně narozdíl od výhodného nákupu na internetu, tady si zboží můžete osahat a vyzkoušet, což je podstatná výhoda. Primark má i výprodejovou sekci, může být docela velká, sehnat se tam dají kousky už od 1 eura, ale zbývají tam spíše takové, které už opravdu nikdo nechce ani tak. Nemyslete si tedy, že Primark je nákup pro lidi s prázdnou peněženkou... Spíš jen tlačí na to, aby ceny zboží trochu víc odpovídaly realitě.

letošní best of Primark / zdroj: primark.com


Co se naopak v Primarku nevyplatí?
Svetry kolem 400 korun seženete v leckterém běžném obchodě a budou rozhodně v lepším stavu. Stejně tak halenky, které sice stojí pouze 300 korun, ale v New Yorkeru u nás stojí téměř stejně a jsou ve stejně otřesné kvalitě. Dokonale průhledné a levný umělý materiál - abyste je mohly nosit, musíte stejně utratit další stovku za trička, které budete nosit pod nimi. A Primark má třeba podle mě sice hezčí vzory než NY, ale nevyplatí se ani jedno. Kabáty stojí také okolo tisícovky, jinde bude základní cena téměř dvojnásobná, ale kvalita není žádný zázrak a počkat si na výprodej v jiném obchodě je tak opět výhodnější. Stejně tak doplňky do domácnosti jedině v Pepcu.
Primark se zkrátka hodí na nákup základních potřeb, které se dají unosit do zničení, ale pokud sháníte něco slušného, co má přežít v perfektním stavu pár vyprání a sezón... volte výprodeje jinde. Základní ceny v jiných obchodech jsou samozřejmě vyšší než kolik v základu nabízí Primark a rozdíl může být výrazný (až dvojnásobný), ale valná většina sortimentu se dnes v obchodech dožije poměrně rychlého zlevnění. Když si projdu kolik zboží se v několika velikostech dostalo během půl roku na poloviční cenu v obchodech jako HM a NewYorker, nevidím důvod proč to samé, někdy i v horší kvalitě kupovat v Primarku. Leda jestli vás nebaví čekání, potom je Primark volba. Ale kdo chce nakupovat levně, už dávno má na výprodeje čuch a na koupi nespěchá.
Další věc je etika nejen Primarku, ale i dalších podobně levných obchodů a dnes vůbec všech značek maloobchodních řetězců s módou. Jde hlavně o platy zaměstnanců a jejich životní podmínky ať už ve výrobě v Asijských zemích nebo ohodnocení lidí u kasy na pobočce. Primark je jen další podnik, pod kterým živoří zaměstnanci ve výrobě a který podporuje trend fast fashion. Protože za těch pár korun, si každý nakoupí víc oblečení, než kolik reálně potřebuje. Myslete na to, ža tam vkročíte!

Čech na nákupech aneb moje zážitky
A jak to vypadá, pokud se jako správný Čech vydáte do Primarku? Vyzkoušela jsem si to na vlastní kůži, ještě teď mám trochu vyrážku :D Ale co byste čekali? Tradice zahraničních nákupů o volnech a státních svátcích je v Čechách hluboko zakořeněná, takže počítejte s tím, že pokud se na nákup vydáte v tuto dobu, tak přesně podle toho to bude vypadat. Navštívíte-li pobočky v nejbližším okolí Prahy (Drážďany, Vídeň) budete si připadat jako doma. Němčinu vpodstatě neuslyšíte, zahraniční návštěvníci budou tvořit 90% zákazníků.
Obchod je v takové době přímo natřískaný lidmi, neustále se jen vyhýbáte procházejícím a ke stojanům se občas musíte trochu opatrně protlačit. V kabinkách jsou trvale beznadějné fronty a zboží na pultech místo srovnaných komínků zoufale rozházené bez ladu a skladu. Všude se navíc povaluje oblečení, které na daný stojan vůbec nepatří, jen byl zrovna někdo líný ho někam vrátit. Za rohem leží hromada tak patnácti párů bot rozházená kolem polic. V každém volném koutě klečí nějaká ženská přebírající celý ohromný košík naplněný vybraným oblečením. Každý, kdo vejde, zde stráví nejméně hodinu. A ven z obchodu se valí kontinuální řada Čecháčků, každý vlekouc alespoň dvě ohromné papírové tašky plné hadrů... Takto jsem procházela velký Primark v jeden sváteční den já. Jak vidíte, zážitek to rozhodně je...

všední realita Primarku / zdroj: independent


Doporučení závěrem?
V některých ohledech se nákup v Primarku opravdu může vyplatit. Je to levnější, nikoli levné jako blázen, ale za to je zboží, co se vzhledu týče, opravdu velmi pěkné a můžu říct, že Primark má rozhodně vkus. Kvalita ovšem opravdu není nijak převratná. Pokud ale sháníte výbavu levných boxerek, chlupaté pantofle s jednorožcem, punčochy, cokoli s motivem Zmijozelu či jiné koleje Bravic a pyžamo pro oba, jděte do toho! Aktuální kolekci si zkontrolujte na internetu / Primark web / a počítejte s tím, že na pobočce nebude vše, ale podstatná část ano.
Pro svou návštěvu volte všední dny, dorazte dříve ráno, nejhorší to bývá o svátcích přes poledne. Obchod je opravdu velký, procházejte tedy nějak systematicky. Snadno se stane, že odejdete od pokladny a pak si všimnete, že jste minuli celou jednu sekci a zrovna se vám tam něco líbí. Primark taky nabízí možnost pujčení si specifických nákupních košíků velkého objemu, takže nemusíte vláčet ramínka na lokti. Jediné, čeho se nemusíte bát ani při nátřesku je fronta u pokladen. Primark dokáže ve velké prodejně pružně otevřít i 13 pokladen v jediném patře, takže sebedelší frontu vystojíte do tří minut.

Takže? Primark je šílenství, které jsem jakožto zkušený vymetač levných nákupů upřímně příliš nepochopila. Má ale něco do sebe a není proč ho nevyužít, pokud se naskytne dobrá příležitost. Jinak je to ale v zásadě shrnuto podtrženo jen takové velké britské Pepco nebo Lidl. A tak doufejme, že se někdy v budoucnu otevře jedna pobočka i v Praze, aby přišly vychytralé české cestovky o zdroj dost pofidérních příjmů...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michaela. Michaela. | Web | 29. září 2017 v 13:12 | Reagovat

Naprosto se vším souhlasím. Já jsem v Primarku byla poprvé (a možná i naposledy) minulý rok v zimě a katastrofa! Tak moc jsem se tam těšila, z vyprávění to vypadalo jako ráj na zemi, kde nakoupíš milion věcí a zaplatíš minimum peněz. Realita bohužel jiná, no... :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama