"Omluvte dočasný discomfort - změny na blogu ztrácí články z titulní stránky blogu :D"

Hygiena oblečení v second handech

30. září 2017 v 16:29 | Hadrářka |  Jak nakupovat v sekáči
"Všechno tam smrdí a bůh ví, kdo to nosil! Fuj! Co když měl nějakou nemoc a vši a kdo ví, co ještě! V životě bych to na sebe neoblíkla!" - takhle nějak obvykle hovoří moje maminka o second handech všeho druhu. Přitom když jsme byli malé děti, oblečení z druhé ruky bylo přitom vždy její spása. Jenže to bylo oblečení, které bylo od našich tetiček, strýčků, bratranců a sestřenic, nikoli od někoho, koho ona v životě neviděla a nikdy ani neuvidí. Její obavy tedy vždy byly pochopitelné. Ale je dnes opravdu na místě bát se o své zdraví při nákupech v sekáčích? Jak je to s hygienou second handů? Hledala jsem pro vás odpovědi!Čisté a vyprané nebo špinavé a ztuchlé?
Nevěřte fámám! Od spousty lidí si vyslechnete, že sekáče smrdí a oblečení je špinavé. Ano, podobně jako vietnamská tržnice mají second handy specifický odér, ten ale stejně jako ve vietnamských tržnicích neznamená, že by oblečení bylo špinavé a ztuchlé. Ti z vás, kteří do second handů chodíte pravidelně, jste si už asi všimli, že mají všechny specifický odér, ale není to žádný "příšerný smrad" a hlavně je všude stejný. Je to zkrátka vůně dezinfikované látky... Že jste překvapeni?
Ano, možná jste opomněli, že jsme ve 21. století a všechno zboží v prodeji musí splňovat určitá zákonná kritéria, která zahrnují i hygienu. Platí to i pro second handy. Prvně zboží dodávané do třídíren oblečení musí být čisté. Když půjdete vy sami s pytlem obnošeného prádla ke kontejneru na sběr textilu, přinesete podle pokynů na popelnici jen to vyprané. Všechno takto sebrané oblečení pak projde třídírnou a to lepší a čisté se vydezinfikuje, přejde do velkoobchodů a následně prodá do maloobchodů s oblečením, tedy do sekáčů. Nevěříte-li, zde najdete důkaz - podobné potvrzení by vám měl second hand být schopný poskytnout vždy. Tato dezinfekce oblečení není samozřejmě nijak člověku nebezpečná a na podivné názvy použitých látek se neohlížejte, jde o bezpečné chemikálie a ověřené postupy.
Navíc kontroly státni hygieny také neobjevily v posledních letech žádné problémy v obchodech s obnošeným oblečením, viz zde. Takže bez obav! Žádný mor ani břišní tyfus vám zde opravdu nehrozí ;)

Biologie parazitů aneb zoolog vs obnošené hadry
Přesto všechno se jsem se ale setkala na internetu se články blogerů, kde se objevovaly lecjaké hysterické výroky. Dovolím si parafrázovat jednu blogerku, která tvrdila, že "já na to oblečení radši moc nešahám a jiný lidi používají gumové rukavice, nezkouším to ani za boha, po koupi nacpu to do hermeticky uzavřené igelitky a po přinesení domů okamžitě peru". Za sebe můžu říct jedno: já často zkouším, sahám, nebalím do pytle na odpadky a opravdu mi nikdy nic sebemenšího nebylo.
Lidé mají přirozeně strach z přenosu nemocí a obávájí se toho, že dezinfekce není jistá a nic neřeší. Řeší, ale pokud vám to nestačí, pomoc nabízí například tato studie o přenosu virů a bakterií přes látky. V zásadě pokud výsledky shrnu a přidám něco málo ze znalostí po pěti letech na přírodovědecké fakultě, můžu říct, že se není příliš čeho bát. Většina choroboplodných mikrooganismů má tu nevýhodu, že nepřežije dlouho bez hostitele = vás. Co by nezvládla zničit dezinfekce, přežilo by nanejvýš několik týdnů při příhodných podmínkách (obvykle to znamená teplo a vlhko). Se zbytkem by si pak pohodlně a bez vnějších projevů poradil váš imunitní systém.
Bakterie, houby a viry zkrátka nejsou tak sofistikované, že by zvládly samostatnou existenci příliš dlouho. A proces odnesení oblečení do kontejneru, jeho cesta k vytřídění, pobyt ve třídírně, v suchém skladu ve velkoobchodě a nakonec převezení do second handu ve vašem městě zkrátka zabere minimálně několik měsíců. Takže byť ani já bych si v sekáči třeba nekoupila boty, v zásadě v tom není problém. Po dezinfekci vám nehrozí ani vyrážka, ani plíseň na nohou.


A když se stejně bojím?
Strach je největší nepřítel dobrých vztahů... a obecně váš největší problém po celý život. Mluvím ze zkušenosti, jsem docela strašpytel. Pokud tedy i po koupi oblečení ze second handu máte pořád divný pocit, řešení je jednoduché - nejen "vůni" oblečení spraví trocha prášku, případné aviváže a i kratší prací program. Detergent v pracím prášku spolehlivě vymyje zbytky všeho, co na oblečení ulpělo a zbaví ho typického zápachu.
Pozor! Nemá ale plné dezinfekční účinky. Jestli perete na 60° nebo 40° je v zásadě jedno, protože denaturace proteinů tím pádem i smrt živých organismů začíná až okolo teploty 70°. A takovému "převaření" se, jak víme, říká pasterizace a je to nejúspěšnější a nejjednoduší metoda ničení choroboplodných zárodků v potravinách. Čili koupíte-li například dětské oblečení v sekáči, tak vyprat ho na 90° je to nejlepší hygienické opatření pro vašeho malého drobečka.
Finálním řešením je žehlení, což si stejně jako praní na vysokou teplotu nemůžete dovolit u jemných materiálů. Nicméně třeba povlečení nebo džíny a bavlnu stačí přežehlit na vysokou teplotu, čímž definitivně zbavíte látku opravdu všeho živého. Opačný přístup pak je oblečení zabalit a zmrazit v obyčejném mrazáku alespoň na pár hodin. I to je spolehlivá dezinfekce většiny živého. Ale jak bylo řečeno, oblečení je vydezinfikované a je opravdu tak čisté, jak čisté jen může být.

Realita značkových obchodů
Stále jsem vás nepřesvědčila, že second hand není chodící nákaza? Raději nakupujete ve značkových obchodech a výhradně to nové? Ano, někteří lidé by si prostě ze sekáče nic nekoupili, protože už to někdo nosil, takže je v tom jeho pot, kůže a kdesi cosi... Je to příšerně nehygienické a vůbec. Jenže zamysleli jste se někdy nad tím, co znamená nakupovat oblečení?
Všichni beztak obvykle nakupujeme v normálních obchodech ve slevách = kupujeme a zkoušíme si oblečení, které už před námi obléklo třeba desítka různých lidí. A teď si představte, že je to výprodej letního oblečení... Všechny ty prasácky zpocení lidé ve vašem přece tak novém krásném tričku, do kterého si otřely podpaží, make-up a totálně mokrý zadek... Ble, z toho je blbě i mně :D Takže secondhand nebo normální krám? Vzato realistickým pohledem, už je to svým způsobem dost jedno.

Nebojte se tedy sekáčů! Není to už dávno žádná smradlavá díra s usoplenými hadry. Je to možná dokonce sterilnější místo než třeba takové kabinky v řetězcích Gate... (Kdo byl někdy ve špičce v Gate, chápe.) Riziko přenosu jakékoli choroby je vyloženě minimání, pokud vůbec je. Takže jestli platit za oblečení 1000 nebo třeba jen 10 korun? To už se vám po tomhle článku hned vybírá lépe.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 30. září 2017 v 17:34

No můžeš třeba stokrát psát o tom, jak se pere, desinfikuje, ošetřuje, ale realita je taková, že jsou dobré sekáče, ale je taky mnoho sekáčů, které zakotví v nějaké špeluňce v zastrčené ulici v neudržovaném domě, a tam, i když to oblečení důkladně vyčistí, často smrdí interiér. Děje se to u zastrčených Vietnamských obchodů a sekáče jsou v tomhle často úplně stejné. A potom je jedno, jestli smrdí to ramínko, ta ulička, ten zašlapanej koberec nebo ta omítka, nebo jestli je to tam zatuchlé proto, že to nejde vyvětrat, zkrátka že to není to oblečení, co smrdí, tohle zákazníka odradí a jako nehygienické a smradlavé bude vnímat tohle všechno jako celek. A bohužel, s takovými sekáči jsem se setkala až příliš mnohokrát.

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 30. září 2017 v 17:36

[1]: Teď mě napadá... možná to, co myslím, opravdu je smrad desinfikované látky... ale dokud je to nepříjemný odér, je celkem jedno, jestli je za ním dobrá nebo špatná okolnost. Když to nebude vonět, dobrý pocit to těžko bude navozovat. Jako první totiž lidi uhodí pach do nosu a jakákoli fakta, že je to desinfekce, už první dojem nezmění...

3 Hadrářka Hadrářka | Web | 30. září 2017 v 18:44

[2]: Taky už jsem leccos zažila, ani tomu pak neříkám second hand - to jsou spíš díry plné neskutečně opraných hadrů z minulého století, kde nakoupí leda blázen :D
Co nadělat, je to fakt. Ani ty lepší krámy nevoní po fialkách a ani skříň mojí babi ne... ale vlastně je to dobře - je to zákon sekáče a vyhraje ten, kdo se povznese nad vlastní neopodstatněný strach z podivného odéru. Což se dneska do života v přespříliš hygienické společnosti náramně hodí.
Ačkoli nic proti přírodě, on ten strach a úprk v reakci na smrad taky už lecjaké opici zachránil život :D

4 snowy-christmas snowy-christmas | E-mail | Web | 30. září 2017 v 20:19

[1]: Souhlasím.

5 Eliss Eliss | Web | 30. září 2017 v 21:05

Já nakupuji pravidelně v jednom sekáči a mám s ním dobré zkušenosti. Tvůj článek je fajn a moc poučný, to o té dezinfekci jsem opravdu netušila! :)

6 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 29. ledna 2018 v 9:31

zajímavý blog...kdysi jsem nakupovala v sekáči běžně - nikdy jsem nic nechytla..oblečení tam nesmrdí, chci říct, že i když si koupíte něco u Pietra Filipiho tak to prostě "smrdí" tím obchodem a musí se to vyprat - nevím kdo to přede mnou zkoušel a kde to leželo že a nedělám si iluze ani o Diorovi:-)

7 kate kate | 31. května 2018 v 20:45

V sekáči jsem nějakou chvíli pracovala. Je pravda, že se  to liší obchod od obchodu. Jsou horší i lepší. Já jsem pracovala v Genesis a tam se na hygienu dbalo minimálně do té míry, že nám vše chodilo desinfikované. Na druhou stranu, vybalování probíhá tak, že všechno vysypete z pytle na zem a pak se tím probíráte. Takže rozhodně po zakoupení vždy vyprat. Stejně tak doporučuji důkladně zkontrolovat - sice by se poškozené mělo dávat do vratek, ale dost často se stane, že je zaměstnancům "taktně sděleno", že mají vratek moc, a pak se na prodejnu dostanou kusy se zažranou špínou, odřené apod. Tudíž vše prohlédněte. Nicméně často tu narazíte na velmi pěkné oblečení a výběr je pestrý :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama